Monthly Archives: mai 2020

ÎNSCRIEREA PENTRU PROBELE DE APTITUDINI se face în perioada 2-5 iunie 2020, zilnic între orele 8,00-16,00 la secretariatul liceului prin depunerea directă a documentelor de înscriere.

DOCUMENTELE NECESARE PENTRU ÎNSCRIERE:

– fișa de înscriere (eliberat de școala de proveniență)
– copia după certificatul de naștere al candidatului
– copia după buletin al candidatului
– copia după buletin al părinților
– declarație pe propria răspundere al părintelui asupra veridicității materialului CD/DVD/video trimis
– copia după carnetul de elev de unde rezultă încheierea situației la învățătură și datele elevului

DESFĂȘURAREA/EVALUAREA PROBELOR DE APTITUDINI: perioada 9-12 iunie 2020:

-9 iunie – secția de dramă
-10 iunie – secția de arte plastice și arte decorative
-11 iunie – secția de muzică
Comunicarea rezultatelor 12 iunie 2020

CONȚINUTUL PROBELOR:

-SECȚIA DE ARTE PLASTICE ȘI ARTE DECORATIVE: portofoliu compus din 10 lucrări, în format A3 – 5 lucrări: studii după natură și 5 lucrări: compoziții libere în culoare/volum. Portofoliul se trimite imprimat pe CD/DVD prin poștă la adresa Liceul de Arte,,Plugor Sándor” str. Kossuth Lajos, nr. 15, Sfântu Gheorghe, judeul Covsasna sau prin poșta electronică pe adresa liceuldearta@gmail.com până pe data de 9 iunie 2020. Elevii care provin din învățământul de cultură generală trebuie să depună la înscriere o recomandare din partea profesorului de educație plastică de la școala absolvită.
Probele de admitere vor conține și un interviu on-line cu candidații. Programarea acestui interviu se va da fiecărui concurent la înscriere.

CONȚINUTUL PROBELOR:

-SECȚIA DE MUZICĂ: secția instrumentală 1 studiu și 2 lucrări de stil și caracter diferit fără acompaniament muzical, pentru secția de canto 2 piese de stil și caracter diferit fără acompaniament muzical.
Înregistrările se trimit imprimate pe CD/DVD prin poștă la adresa Liceul de Arte,,Plugor Sándor” str. Kossuth Lajos, nr. 15, Sfântu Gheorghe, judeul Covsasna sau prin poșta electronică pe adresa liceuldearta@gmail.com până pe data de 10 iunie 2020.

Pentru informații suplimentare contactați numerele de telefon 0725 523 498 și 0740 878 323.