Administrator

ROSE este un proiect care își propune să contribuie la reducerea abandonului în învățământul secundar și terțiar și la creșterea ratei de promovare a examenului de bacalaureat.
Proiectul, finanțat printr-un împrumut de 200 de milioane de euro acordat de Banca Internațională pentru Reconstrucție și Dezvoltare, va fi implementat de către Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice pe o perioadă de 7 ani, între 2015 și 2022. Acordul de împrumut (Proiectul pentru învățământ secundar) dintre România și Banca Internațională pentru Reconstrucție și Dezvoltare, semnat la Washington la 17 aprilie 2015, a fost aprobat prin Legea nr. 234/08.10.2015 de ratificare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 757/2015.

Mai multe informatii găsiți în fișierele atașate

Informatii ROSE

Secţia de muzică
De treizeci de ani şcoala noastră acordă o atenţie deosebită depistării şi formării tinerelor
talente. De-alungul existenţei sale, secţia de muzică, a oferit elevilor săi numeroase ocazii
pentru a-şi demonstra talentul atât în ţară cât şi peste hotare.

Secţia de arte plastice
Specializările în grafică, pictură, sculptură şi textile se desfăşoară sub îndrumarea
profesorilor-artişti plastici. Ca urmare, elevii noştri obţin an de an rezultate foarte bune la
concursurile naţionale şi internaţionale şi îşi sporesc talentul participând la tabere de creaţie.

Secţia de teatru
Presupune o complexă pregătire de specialitate având ca obiectiv primordial dezvoltarea
personalităţii adolescenţilor. Parcurge etapele procesului prin care tinerii ajung mai aproape
de ei înşişi, li se dezvoltă sensibilitatea şi fineţea emoţională, şi se familiarizează cu limbajul